{{ctrl.notification}}

بلیط چارتر هواپیما

به کدام دسته از بلیط ها"چارتر"گفته می شود؟

 مفهوم واژه ی چارتر:

عبارت چارتر (Charter) به معنای "اجاره به صورت در بست" است که برای اجاره دربستی هتل، قطار و سایر وسایل حمل و نقل هم به کار می‌رود، ولی در ایران اصطلاح چارتر بیشتر برای بلیط‌های هواپیما جا افتاده است.معمولا آژانس‌های مسافرتی تعدادی از بلیط‌های برخی از مسیرها مثل سفرهای زیارتی به شهر مشهد، که در تمام فصول مسافران زیادی دارد و یا شهرهای خاصی که کارکنان کمپانی‌های بزرگ دائما در آنها به رفت و آمد مشغول اند را به صورت عمده خریداری می‌کنند. بدیهی است در صورت خرید عمده، قطعا مبلغ کمتری به نسبت خرید تکی پرداخت خواهند کرد؛ به همین دلیل خرید به صورت چارتری برای آژانس‌ها و شرکت‌ها مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.مثلا شما یک کمپانی بسیار بزرگ و پررونق دارید که حدود هفتاد نفر از کارکنان شما باید در طول هفته چندبار، مثلا دوشنبه‌‌‌ها وچهارشنبه‌‌‌ها به مقاصد معینی سفر کنند، در این شرایط برایتان باصرفه‌‌‌تر خواهد بود که پرواز را در روزهای دوشنبه و چهارشنبه از یک شرکت هواپیمایی برای کارکنان‌‌‌تان چارتر کنید. به زبان ساده‌‌‌تر، چارتر کردن شبیه خریدکردن عمده نسبت به خریدهای خرد است: در خرید عمده شما مبلغ کمتری نسبت به خرید خرد همان کالا می‌‌‌‌‌‌پردازید، چارتر کردن پرواز هم باعث صرفه‌‌‌جویی در هزینه‌‌‌های شرکت‌‌‌ها می‌‌‌شود.

حتما بخوانید: در مورد بلیط لحظه آخری بیشتر بدانید

بلیط چارتر:

 بلیط چارتر نوعی از بلیط پروازهای هواپیمایی است که توسط آژانس های مسافرتی به فروش می رسد؛ به این ترتیب که معامله ای بین شرکت های هواپیمایی و دفاتر فروش بلیط صورت می پذیرد. شرکت های هواپیمایی بخشی از ظرفیت خود را به این دفاتر اجاره می دهند و مسئولیت فروش هم به عهده همین آژانس های مسافرتی است. در این روش به شرکت های هواپیمایی (ایرلاین ها) که تمام یا بخشی از صندلی های پروازش را اجاره می دهد "چارتر دهنده" و به آژانس مسافرتی که این صندلی ها را اجاره می کند "چارتر کننده" می گویند. 

بلیط چارتر قابل خریداری از شرکت‌های هواپیمایی نیست؛ بلکه این نوع بلیط‌ها را تنها می‌توان از آژانس‌ها و شرکت‌های چارترکننده خریداری کرد. این شرکت‌ها به صورت سالیانه و یا فصلی تمام یا بخشی از مسیرهای هوایی پرتردد را اجاره می‌کنند؛ به دلیل رزرو عمده بلیط ها از قبل و فروش آنها به مسافران در آینده، بهای این بلیط‌ها را شرکت های چارترکننده ،تعیین می‌کنند و تعیین قیمت ها در اختیار شرکت‌های هواپیمایی نیست. به همین دلیل قیمت بلیط‌های چارتر بسیار متغیر است. دلیل این مساله، نوسان قیمت این نوع بلیط‌ها در زمان‌های مختلف و بر اساس شرایط شرکت چارترکننده است.چنانچه شرکت چارترکننده به هر دلیلی نتواند تمامی بلیط‌هایش را به فروش برساند، خود مجبور به پرداخت بهای همه آنهاست؛ بنابراین با نزدیک‌تر شدن زمان پرواز، شرکت چارترکننده بلیط‌هایش را به بهای ارزانتری ارائه می کند تا میزان ضرر را به کمترین مقدار ممکن کاهش دهد.

بلیط-چارتر-2

مزایا ی بلیط چارتر:

بزرگ ترین و مهم ترین مزیت بلیط‌های چارتری برای مسافران این است که با کمی حوصله و جستجو می‌توانند بلیط مورد نظر را با کمترین و بهترین قیمت تهیه کنند.شرکت‌های چارترکننده برای جلوگیری از متضرر شدن، همواره تلاش می‌کنند بلیط‌های چارتر شده را با کمترین سود ممکن به فروش برسانند و به همین دلیل امروزه از روش های مختلف به خصوص از طریق شبکه‌های اجتماعی در این مورد اطلاع‌رسانی می‌کنند.

معایب بلیط چارتر:

 • یکی از معایب بلیط‌های چارتری این است که معمولا قابلیت استرداد، کنسلی، تغییر روز و ساعت پرواز را ندارند و درصورت ایجاد پیش‌آمدی غیر منتظره برای مسافر، بلیط سوخت می‌شود.

 • یکی دیگر از معایب بلیط چارتری این است که برخلاف بلیط سیستمی هیچگونه تخفیفی برای کودکان قائل نمی‌شود و هزینه ی بلیط پرواز کودکان همانند بزرگسالان محاسبه می‌شود؛ اما در مقابل، قیمت ارزان بلیط چارتری یکی از مزایای مهمی است که موجب شده تا اکثر مسافران به خرید این نوع بلیط گرایش پیدا کنند. علاوه بر این، بلیط‌های چارتری با نزدیک شدن به ساعت پرواز به علت عدم قابلیت کنسلی و تغییر زمان پرواز، ارزان‌تر از نرخ اصلی فروخته می شوند.

 • اما در مقاطع زمانی که ترافیک پرواز زیاد است و به‌‌‌اصطلاح در فصل‌‌‌ها و مقاطع زمانی پرسفر مانند نوروز، تابستان و...، قیمت بلیط چارتر چندان تفاوتی با بلیط سیستمی ندارد. چون استقبال مسافران در این زمان‌‌‌ها از پروازها و تورهای داخلی و خارجی بیشتر می‌‌‌شود و بلیط‌‌‌های آژانس چارترکننده به‌‌‌راحتی فروخته می‌‌‌شوند. حتی گاهی اوقات قیمت بلیط چارتر در این مقاطع زمانی با بلیط سیستمی برابر یا از آن بیشتر است. البته تمام این‌‌‌ها قواعد کلی هستند و ممکن است استثناهایی هم وجود داشته باشند.

 • برخلاف بلیط سیستمی شما نمی‌‌‌توانید بلیط‌های چارتر را به‌‌‌راحتی استرداد کرده یا تاریخ آن را تغییر دهید. در پروازهای چارتر یا امکان برگرداندن بلیط را ندارید، یا اگر در بعضی شرایط این امکان را داشته باشید که بلیط را پس بدهید، میزان جریمه‌‌‌بسیار بالا است و گاهی معادل هزینه‌‌‌ی خود بلیط تمام می‌‌‌شود.

 • دیگر این‌‌‌که درست است شما از آژانس، بلیط چارتر می‌‌‌خرید، اما اگر مشکلی در پروازتان به‌‌‌وجود بیاید، مثلا اگر پروازتان تاخیر داشته باشد، بارتان گم شود، پروازتان لغو شود و...، مسئولیت این مشکلات برعهده‌‌‌ی شرکت‌‌‌های هواپیمایی است و آژانس چارترکننده به شما خدمات خاصی نمی‌‌‌دهد.

هواپیمای چارتری:

توجه داشته باشید، پرواز چارتر با هواپیمای چارتر متفاوت است. هواپیماهای چارتر، از لحاظ اندازه کوچک‌تر هستند و قابلیت جابجایی کمتر از ۱۰ نفر مسافر را دارند. این هواپیماها، فضایی کاملا خصوصی را برای مسافر فراهم می‌کنند و به مراتب لوکس‌تر و راحت‌ترند. هواپیماهای چارتر معمولاً توسط شخصیت‌های مهم، به ویژه تجاری و سیاسی جهت تسریع و تسهیل روند پرواز اجاره می‌شوند.

 • انواع چارترهای هواپیما:

 1. چارتر یا اجاره ی کامل هواپیما (Full Charter): چارترکننده تمام صندلی‌های یک پرواز را در مسیری مشخص و برای دوره‌ ای معین اجاره می‌دهد.

 2. اجاره ی صندلیهای هواپیما (Seat Charter): چارترکننده تعدادی از صندلی‌های یک پرواز را در مسیری مشخص و برای دوره‌ای معین اجاره می‌دهد.

 • انواع مختلف سیت چارترها:

 1. سیت چارتر شناور یا اجاره صندلی به صورت شناور: در سیت چارتر شناور، چارترکننده تعداد مشخصی از صندلی‌های هواپیما را در یک مسیر پرواز و در طول دوره‌ای مشخص، به صورت رفت و برگشت به فروش می‌رساند.

 2. سیت چارتر بک تو بک یا اجاره صندلی رفت و برگشت (Back To Back): در سیت چارتر بک تو بک، چارترکننده تعداد مشخصی از صندلی‌های هواپیما را در یک مسیر پرواز مشخص رفت و برگشت به فروش می‌رساند.

 3. سیت چارتر بلاک سیت یا اجاره ی صندلی‌‌های مشخص (Block Seat): در سیت چارتر بلاک سیت، چارترکننده تعداد مشخصی صندلی با تاریخ مشخص را در یک مسیر و برای یک پرواز مشخص، به صورت رفت و برگشت به فروش می‌رساند.

بلیط-چارتر-3

خرید بلیط چارتر:

 اگر شما قصد خرید بلیط چارتر را دارید نمی توانید آن را مستقیم از شرکت های هواپیمایی تهیه نمایید بلکه باید به آژانس های مسافرتی که چارتر کننده هستند مراجعه کنید. بد نیست این نکته را هم بدانید که بهای بلیط را هم همین آژانس های مسافرتی تعیین می کنند؛ زیرا که مسئولیت کامل فروش بلیط برعهده آن هاست. به این ترتیب اگر چارتر کننده موفق به فروش همه ظرفیتی که اجاره کرده است نشود شرکت های هواپیمایی یا چارتر دهنده هیچ گونه تعهدی نسبت به این امر ندارند و تمام اجاره خود را به طور کامل دریافت می کنند. شاید دلیل اینکه نرخ بلیط های چارتری ثابت نیست همین موضوع باشد که آژانس ها بسته به شرایط موجود و در خواست مسافران قیمت ها را دچار نوسان می کنند تا بتوانند تمام ظرفیت خود را به فروش برسانند. نکته قابل توجه این است که معمولا هر چه به زمان پرواز نزدیک تر می شویم قیمت بلیط چارتر ارزان تر می شود. زیرا این ترس در آژانس های مسافرتی که چارتر کننده هستند وجود دارد که نتوانند تمام بلیط های اجاره ای خود را به طور کامل به فروش برسانند؛ برای همین قیمت بلیط را کاهش می دهند. اما عکس این موضوع هم وجود دارد و آن زمانی است که تقاضا برای خرید بلیط های چارتری زیاد است . معمولا در زمان عید نوروز یا تعطیلات تابستانی و یا مناسبت های مذهبی و ملی که تعداد مسافران رو به افزایش است قیمت بلیط های چارتری هم افزایش پیدا می کند. البته در پرواز های برخی مسیرهای پر تردد داخلی مثل تهران- کیش یا تهران - مشهد و یا پرواز های خارجی مثل تهران- دوبی یا تهران - استامبول که تقاضا برای خرید بلیط هواپیمای چارتر زیاد است معمولا بلیط آن ها به صورت سالانه توسط آژانس های مسافرتی خریداری می شود و شما می توانید بلیط سفر خود را با ارزان ترین قیمت تهیه فرمایید. البته این شرایط در برخی مواقع سال مثل عید نوروز که تقاضا زیاد است ممکن است وجود نداشته باشد و حتی بلیط ها گران تر از حد معمول خود به فروش برسند.

حتما بخوانید: انواع بلیط هواپیما را بشناسیم

ویژگی بلیط های چارتری:

بزرگترین ویژگی بلیط های چارتری متغیر بودن قیمت آنهاست. این مزیت به نفع مسافرانی است که این گونه بلیط ها را تهیه می کنند، چرا که آنها می توانند با کمی جستجو و صرف وقت و استفاده از مشاوره افرادی که در این زمینه خبره هستند از زمان کاهش قیمت ها آگاهی پیدا کنند و به این ترتیب ارزان ترین بلیط چارتری را برای خود خریداری نمایند. اگر مدتی وقت خود را در این راه صرف کنید از زمان های کاهش قیمت بلیط آگاه می شوید و می تواننید پیش بینی کنید که چه زمانی می توان مبادرت به خرید بلیط ارزان نمود. در اغلب اوقات آژانس های مسافرتی تلاش می کنند برای آنکه متحمل ضرر نشوند بلیط های خود را با سود کم و با روش های مختلف تبلیغاتی و اطلاع رسانی های گوناگون به فروش برسانند. در این مواقع است که شرایط ایده آل خرید بلیط هواپیما برای شما فراهم می شود. برای مثال در اسفند ماه که همه درگیر کارهای قبل از عید نوروز هستند.این شرایط در مواقع دیگرسال مانند نیمه دوم فروردین ماه هم وجود دارد که مسافرت های نوروزی به پایان رسیده. پس به طور خلاصه می توان گفت که بلیط چارتر در فصل های کم سفر یا زمان نزدیک به تاریخ پرواز مقرون به صرفه است و می توانید به جای آنکه سراغ گزینه بلیط های سیستمی بروید، بلیط چارتر را برای خود انتخاب نمایید. اصطلاح "تور لحظه آخری " هم به همین جریان گفته می شود. کافی است که شما همیشه وسایل سفرتان مهیا باشد تا با سر زدن به سایت های خرید بلیط ،ارزان ترین و با کیفیت ترین پرواز چارتری را برای خود انتخاب کنید. این مسئله هم به نفع آژانس های هواپیمایی و هم به نفع مسافران است .زیرا به این ترتیب چارتر کننده ها موفق به فروش بلیط های خود شدند و مسافران هم توانستند آنها را به پایین ترین قیمت ممکن خریداری نمایند. 

جهت خرید بلیط هواپیما به صفحه اصلی وبسایت التیک مراجعه فرمایید.

date_range سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ remove_red_eye 2449 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0